Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Stendes pētniecības centrā 31.jūlijā notiks pasākums “Pākšaugu lauku diena Stendē”, aģentūra LETA uzzināja AREI mājaslapā.

Pasākumu plānots atklāt plkst. 10. Sākumā AREI Stendes pētniecības centra pārstāve Sanita Zute sniegs īsu ieskatu pētījumu projektā “Pākšaugi-alternatīva sojas izmantošanai proteīnbagātas spēkbarības ražošanā: audzēšanas agrotehniskais un ekonomiskais pamatojums Latvijas apstākļos”.

Pēc tam AREI Priekuļu pētniecības centra pārstāve Līvija Zariņa sniegs ieskatu jaunākajos pākšaugu pētījumos un stāstīs par pākšaugu selekciju Latvijā, bet uzturzinātnes speciāliste no Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pārtikas tehnoloģijas fakultātes Asnāte Ķirse stāstīs par pākšaugu nozīmi uzturā un jaunu produktu iespējām.

Vēlāk Latvijas Lauksaimniecības universitātes profesore Daina Kairiša un Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) mācību un pētījumu saimniecības “Vecauce” Direktores vietniece mācību darbā Indra Eihvalde un LLU lektore Elita Aplociņa stāstīs pa Latvijā audzēto pākšaugu izmantošanas iespējām un pieredzi atgremotājdzīvnieku nobarošanā.

Latvijas Augu aizsardzības centra pārstāves Olga Treikale un Elīna Anna Brauna pastāstīs par biežāk sastopamajām lauku pupu, lupīnu un citu pākšaugu slimībām un sniegs ieteikumus to ierobežošanā. Turpretī “Augu aizsardzības servisa” pārstāvis Guntis Gulbis stāstīs par kaitēkļiem un citiem izaicinājumiem pākšaugu audzēšanā.

Pēcpusdienā plānota lauka izmēģinājumu apskate. Iecerēts prezentēt Zemkopības ministrijas projektu “Pākšaugi- alternatīva sojas izmantošanai proteīnbagātas spēkbarības ražošanā: audzēšanas agrotehniskais un ekonomiskais pamatojums Latvijas apstākļos”. Tostarp tiks salīdzinātas lauka pupu, šaurlapu lupīnu, sējas zirņu un vasaras vīķu šķirnes, kā arī izvērtēti lauka pupu, lupīnu, zirņu un vīķu mistru audzēšanas paņēmieni, kā arī lauka pupu slimības un to efektivitāte.

Pasākuma izskaņā plānots prezentēt citus pētījumus par pākšaugiem, tostarp kaļķošanas materiāla pēcietekmi lauku pupu sējumā, runāt par audzēšanas tehnoloģijām zirņu un lauku pupu sējumā, kā arī iecerēts demonstrēt lauku pupu “Boxer” audzēšanas tehnoloģijas.

LETA