Pēdējos gados ir būtiski augusi lauku uzņēmēju interese par dažāda veida apdrošināšanu, liecina apdrošinātāja “Ergo” dati.

“Lauksaimnieciskā uzņēmējdarbība, kas īpaši atkarīga gan no laika apstākļiem, gan dažādiem apkārtējās vides faktoriem, ir nozare, kas daudz vairāk nekā citas pakļauta dažādai ārējai ietekmei, kas var būtiski traucēt biznesa attīstību. To arvien vairāk saprot arī paši lauku uzņēmēji, un interese par dažādā veida apdrošināšanu pēdējos gados ir būtiski augusi. Pēdējo piecu gadu laikā “Ergo” dubultojies lauksaimnieku skaits, kas izvēlas mājlopu apdrošināšanu,” uzsvēra “Ergo” Riska parakstīšanas departamenta direktors Ritvars Heniņš.

“Ergo” apkopotā informācija pēc pieteikumu analīzes par lopu bojāejas dēļ lopkopjiem radītiem zaudējumiem liecina, ka Latvijas mājlopu turētājiem zaudējumi rodas galvenokārt plēsēju, dažādu mājlopu traumu, kā arī ugunsgrēku dēļ. Kopš pagājušā gada “Ergo” 314 gadījumos klientiem izmaksājis atlīdzības par mājlopu, visbiežāk – govju, aitu un mājputnu – nāvi. Kāds lopkopis par deviņiem dažādiem negadījumiem atlīdzībās saņēmis 17 098 eiro.

“Nelaimes gadījums saimniecībā, piemēram, ugunsgrēks, kurā bojā iet liels skaits liellopu, ir ne tikai būtisks finansiāls zaudējums par komercīpašumu. Tas ir milzīgs trieciens arī biznesam, kas šādos gadījumos jāsāk atkal gandrīz no nulles. Ja notiek nelaime, lauku saimniecībām tūlītēja palīdzība ir ārkārtīgi nepieciešama, jo tas var izšķirt pat tās tālāku pastāvēšanu. Iespēja operatīvi atjaunot zaudēto, atgūt resursus un turpināt veiksmīgi darboties var būt izšķiroša,” pastāstīja Heniņš.

Saskaņā ar “Ergo” pieteiktajiem negadījumiem, mājlopi diezgan bieži gūst arī traumas, kas nereti noved pat pie dzīvnieka piespiedu likvidēšanas. Tāpat ik vasaru Valsts Meža dienesta Medību daļa ziņo par vilku uzbrukumiem, kas rada zaudējumus aitu ganāmpulkiem. Piemēram, 2016. gadā vilki nogalinājuši 104 aitas un liellopus, bet savainojuši 34 aitas. Šādos gadījumos lauksaimniekam pienākas apdrošināšanas atlīdzība.

“Ergo” apdrošinātāju grupa Baltijā pārstāv starptautisko apdrošināšanas grupu “Ergo International AG”, kuras mītne ir Diseldorfā, Vācijā, un tās lielākais akcionārs ir starptautiskā pārapdrošināšanas sabiedrība “Munich Re”.

LETA