Lietus kavē graudaugu ražas novākšanu; tamdēļ var ciest arī kvalitāte

Lietavas Latvijā kavē graudaugu ražas novākšanu un, ilgstošam lietum turpinoties, varētu ciest graudu kvalitāte, pastāstīja lauksaimnieku pārstāvji.

LLKC Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis norādīja, ka lietavu dēļ ražas novākšana ir aizkavējusies. “Labība ir nogatavojusies, bet vietām ir tik mitrs, ka nevar to novākt. Līst katru dienu, šur tur, kur neuzlīst, graudkopji brauc un kuļ labību. Mitrums ir liels un kaltēšanas izdevumi arī attiecīgi būs lielāki,” teica Balodis, piebilstot, ka visas ziemas kviešu šķirnes ir nogatavojušās, tāpat, varētu novākt arī daļu vasaras miežu un zirņu, ja nelītu lietus.

Balodis piebilda, ka nav iespējams izdalīt konkrētus reģionus, kuros ir vairāk lietus. Pēc viņa teiktā, ražas novākšana ir sākuma fāzē – jānovāc vēl visi ziemāji un vasarāji, no kuriem daļa vēl nav nogatavojusies. Līdz ar to turpmākās divas nedēļās ražas vākšana intensīvi turpināsies.

Vienlaikus viņš piebilda, ka ilgstošas lietavas varētu ietekmē arī graudu kvalitāti. “Pagaidām kvalitāte vēl nav būtiski cietusi, bet tas ir risks, katrā gadījumā. Ja labība ir gatava un kādas desmit dienas netiek novākta, tad ir risks, ka kvalitāte var zust – maizes cepamās īpašības var zust un paliek lopbarības graudi. Bet pagaidām vēl nav ziņas, ka graudu kvalitāte lietavu dēļ būt cietusi,” teica Balodis.

Viņš piebilda, lai arī kartupeļus masveidā lauksaimnieki vāks tikai augusta beigās un septembra sākumā, un tos pagaidām lietavas neietekmē, taču lietus dēļ pastiprinājusies kartupeļu lakstu puves intensitāte.

Arī biedrības “Zemnieku saeima” priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre apstiprināja, ka lietus dēļ labības novākšana kavējas. “Lietavu dēļ ļoti maz vēl ir novākts, un arī to, ko vāc, tas ir ar ļoti lielu mitruma saturu, un jāžāvē. Tā kā kopumā ļoti lēni un grūti notiek ražas novākšana,” teica Dzelzkalēja-Burmistre.

Viņa piebilda, ka nokrišņi kavē ražas novākšanu visā Latvijā, un konkrētu reģionu nevar izdalīt. “Mākoņi staigā, ir tā, ka uz viena lauka uzlīst, uz otra nē, tāpēc ir jāskatās, ko var kult kurā brīdī,” teica “Zemnieku saeimas” priekšsēdētāja vietniece, piebilstot, ka ražas novākšana vēl ir sākuma fāzē, un grūti pateikt, kad tā noslēgsies.

BNS

Lietus kavē graudaugu ražas novākšanu; tamdēļ var ciest arī kvalitāte